МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Македонија
Бучковски: Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев

Бучковски: Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев

четврток, 03 јануари 2019, 09:35ч.   |   Xh.I.

Зоран Заев ќе плати голема политичка цена за Законот за амнестија, кажа поранешниот премиер од редовите на СДСМ, Владо Бучковски, во вестите на Канал 5.

Според Бучковски законот со кој пред Нова година им овозможи ослободување од обвиненијата на петнаесетмина учесници во настаните од 27 април, ќе му пресуди на Заев.

Според професорот на Правниот факултет во Скопје, сега било поважно да се смени Уставот отколку да се почитува владеењето на правото.

-Како политичар кој надвор гради добар имиџ на државата, тој е свесен дека ќе плати политичка цена, но тоа е единствен начин да обезбеди плус три пратеници за уставните измени. Овој исход секако води пред принципите на владеење на правото, рече Бучковски на Канал 5.

Експремиерот рече дека во редовни ситуации ваквата законска амнестија бара подетална анализа и многу дебати на правни експерти, но вонредната ситуација барала побрзо делување во кое се прават и грешки.

© ЖУРНАЛ    ~185,63

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Манчевски: Ние се боревме против партиски вработувања, Заев бара сите роднински вработувања да се повлечат
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.