МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Спорт
Скромниот Солскјер импресионираше со изјавата откако го израмни историскиот рекорд во Јунајтед

Скромниот Солскјер импресионираше со изјавата откако го израмни историскиот рекорд во Јунајтед

четврток, 03 јануари 2019, 09:32ч.   |   Xh.I.

Оле Гунар Солскјер стана само вториот менаџер кој стартувал со четири победи како менаџер на Манчестер Јунајтед, израмнувајќи го историскиот рекорд на Мет Базби од далечната 1946 година.

Победата од 0:2 н а гостувањето на „Ст. Џејмс парк“ му донесе максимални 12 бода на Манчестер Јунајтед на првите четири мечла под водство на Норвежанецот, а на мечот со Њукасл, како клучна се покажа измената која ја направи Солскјер. Менаџерот му даде шанса на Ромелу Лукаку, а неполна минута по влегувањето во игра, Белгиецот погоди за 0:1 по лошата интервенција на домашниот голман Дубравка.

По крајот на мечот, Солксјер не сакаше да ги собере заслугите за тајмингот на измената, а воодушеви и со изјавата која ја даде за рекордот на Базби.

– Лукаку влезе во игра и веднаш си ја заврши работата. Тоа нема ништо со менаџерот, знаеме дека сите играчи можат да бидат важни за тимот, – порача Солскјер, а потоа додаде.

– Рекордот ќе биде запишан во книгите, но јас воопшто не мислам на тоа. Јас само мислам на следниот меч, бидејќи победите на четири натпревари во низа значат дека можеме да победиме уште на четири. Таква е филозофијата на овој клуб, тоа е нашиот предизвик, тоа е стандардите на кои сме навикнати уште од дамна, – заклучи менаџерот.

© ЖУРНАЛ    ~87,29

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.