МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Регион
Бугарија губи 50 илјади жители годишно

Бугарија губи 50 илјади жители годишно

четврток, 03 јануари 2019, 15:06ч.   |   Z.H.

 Бројот на жители на Бугарија годишно опаѓа за 50.000 луѓе, а умираат 110.000 лица, вели експертот по демографија Елица Димитрова.

 
Таа изјави дека Бугарија е една од државите, кои имаат сериозен демографски проблем. 
 
Во тековната година се очекуваат 60.000 деца помалку на национално ниво, што претставува нов негативен демографски рекорд во Бугарија.
 
Во период од 1 јануари до 1 декември 2017 година, родени се 58.000 деца, а во 2018 година 53.543.
 
Видин е еден од бугарските градови со алармантни демографски показатели. Во 2017 година имало 572 новороденчиња, додека во 2018 година тој број опаднал на 330.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Еколошка катастрофа во Истра, тони ѓубре ја преплавија реката
Турција нуди 770.000 долари за секој војник кој по неуспешниот пуч побегна во Грција
Јас сум Јанис Бутарис и веќе 28 години сум чист
Хрватски рибар уловил ајкула од осум метри (видео)
Хрватски рибар уловил ајкула од осум метри (видео)
Хан: Внимателно го следиме прашањето со имотите на грчкото малцинство во Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.