МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
И Xiaomi се приклучи на програмата Android Go

И Xiaomi се приклучи на програмата Android Go

четврток, 31 јануари 2019, 11:21ч.   |   L.E.

 Кинеската компанија Xiaomi го претстави својот прв мобилен уред во програмата Android Go. Тој се нарекува Redmi Go, а продажбата во Европа ќе започне во февруари. Очекувањата се неговата цена да биде околу 80 евра. Логично не добивате многу за овие пари, но телефонот најверојатно ќе си ги најде своите корисници.

На располагање се 5-инчен 720р дисплеј, 4-јадрен чипсет Snapdragon 425 со фреквенција 1.4GHz, 1GB RAM, 8GB ROM меморија и две камери со резолуција 5МР и 8МР. Батеријата е со капацитет од 3000 mAh, па очекуваме да обезбеди долго време на автономија со едно полнење.

Паметниот телефон користи Android 8.1 Oreo Go Edition – специјална верзија на платформа оптимизирана за уреди со 1GB или помалку RAM меморија.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.