МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Volkswagen во Женева ќе покаже концепт за електрично Баги!

Volkswagen во Женева ќе покаже концепт за електрично Баги!

четврток, 31 јануари 2019, 11:20ч.   |   L.E.

 Volkswagen сака да покаже дека покрај сериозните автомобили, сè уште знае да прави и забавни, несекојдневни нешта – и токму тоа ќе го направи со Buggy концептот кој ќе го покаже во Женева!

Концептот ќе биде претставен во Женева, а Klaus Bischoff – главниот дизајнер во Volkswagen – кажува дека „Buggy е многу повеќе од возило. Тоа е сила и енергија на четири тркала. Овие атрибути се отелотворени со новиот e-buggy кој покажува како модерна, не-ретро интерпретација на еден класичен автомобил може да изгледа, но уште поважно, ја покажува емотивната врска која електричната мобилност може да ја создаде.“

 

Интересно е дека Volkswagen за e-Buggy ќе ја користи MEB платформата која веќе ја користи за електрични автомобили, а тоа мооооожеби на некој начин сугерира дека германскиот бренд мооооооожеби размислува да го пушти овој концепт во сериско производство. Можеби. Во секој случај, Volkswagen веќе размислува следната Буба да биде електрична – и поставена токму на MEB платформата.

Многу повеќе ќе знаеме наскоро, со почетокот на Саемот на Автомобили во Женева на почетокот на Март.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.