МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Регион
КЛУЧ НА ВРАТИ: Зошто оваа соседна земја реши да ги затвори обложувалниците и електронските казина

КЛУЧ НА ВРАТИ: Зошто оваа соседна земја реши да ги затвори обложувалниците и електронските казина

четврток, 03 јануари 2019, 14:01ч.   |   Z.H.

 И официјално во соседна Албанија стапува на сила законот со кој се става клуч на врата на обложувалниците и електронските казина.

 
Ова го одлучи владата во Тирана, чија одлука е вградена во дополнувањата на Законот за игри на среќа во таа земја во средината на октомври.
 
Исто така, како се наведува, се затвораат сите електронски казина, кои сега ги има во главните улици во градовите во Албанија а ќе бидат достапни само во хотелите со пет ѕвезди, кои се наоѓаат надвор од урбаните подрачја, пренесе Ал Џезеира.
 
Албанскиот премиер Еди Рама им упатил порака на членовите на Парламентарниот одбор за економија, каде наведува дека обложувалниците ќе бидат затворени на 31 декември и дека нема да бидат „онлајн монопол“.
 
„Почнаа да стигнуваат реки од пораки на мобилниот телефон против затворањето на обложувалниците. Тоа е оркестрирано од затворите и од оние кои се кријат зад компаниите, па немојте да паничите, и да ги слушате клеветите за „онлајн монопол“, бидејќи нема да има никаков монопол“, вели Рама.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
Ученик го мава професорот со шише на час во црногорско училиште
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.