МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Регион
Анкета: Србите најмногу му веруваат на Путин

Анкета: Србите најмногу му веруваат на Путин

четврток, 03 јануари 2019, 10:00ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Русија Владимир Путин е светски лидер во кој граѓаните на Србија имаат најмногу доверба, покажуваат резултатите од новогодишното истражување на „Политика“ и агенцијата „Фактор Плус“.

По Путин, кој доби 57 отсто од гласовите, следи кинескиот претседател Си Џинпинг со 36 проценти, германската канцеларка Ангела Меркел со 30 отсто и претседателот на САД, Доналд Трамп со 23 проценти од гласовите.
 
На прашањето по кој пат треба да оди Србија, 36 отсто од учесниците во истражувањето наведуваат дека треба да соработува и со Запад и со Исток, 30 проценти оти треба да го продолжи патот кон ЕУ, 21 отсто дека треба да се сврти кон Русија, додека 10 проценти се за политика на неутралност и потпирање на сопствените сили.
 
Истражувањето е спроведено од 17 до 26 декември, на примерок од 1.250 испитаници.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
Ученик го мава професорот со шише на час во црногорско училиште
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.