МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Роботи што носат храна, кажуваат шеги и танцуваат со гостите

Роботи што носат храна, кажуваат шеги и танцуваат со гостите

среда, 30 јануари 2019, 12:52ч.   |   L.E.

 Во кафулето Енџој во унгарскиот главен град Будимпешта, персоналот го сочинуваат роботи, кои служат храна, кажуваат шеги и танцуваат со гостите.

Роботизираните келнери одат по обележани патеки, за да не си пречат меѓусебно со гостите. А, други пак, служат за забава, како на пример, „рецепционерката” од јапонско производство, Пепер. „Таа“ е една од главните атракции на угостителскиот објект, оти разговара со посетителите, а доколку посакаат, може и да танцува со нив.

Сопственикот Тибор Чишмадија смета дека вештачката интелигенција не претставува закана за работните места на луѓето.

– Всушност, ние вработивме двапати повеќе луѓе отколку порано, бидејќи за 16 или 20 роботи да работат од 9 до 21 часот, мора да имате стручни лица во позадина, нагласи тој./курир.мк

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.