МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Oppo патентираше селфи камера скриена во икона

Oppo патентираше селфи камера скриена во икона

среда, 30 јануари 2019, 12:50ч.   |   L.E.

 Производителите на мобилни уреди веќе некое време се натпреваруваат кој ќе успее да ја сокрие предната камера во склоп на екранот со се потенките рабови. Според пишувањето на „LetsGoDigital“, кинеската компанија „Oppo“ има ново оргинално решение.

Нивниот патент ја опишува технологијата за мобилни уреди каде врз селфи камерата е поставена икона со цел да се сокрие засекот во екранот каде е поставена. Па така отворот (дупката) каде е сместена предната камера би теребало да биде дел од корисничкиот интерфејс заедно со други икони.

Во нацртите кои се предадени на организацијата „World Intellectual Property Office“ (WIPO) се предвидуваат различни положби на предната камера, тоа е горниот лев агол или пак да биде сместена во средината на уредот.

Додека корисникот „скрола“ по својот уред селфи камерата е сокриена под иконата за камера и останува постојано на екранот („swipe“ надесно и може да ја активира апликацијата за камерата), а дополнителн „swipe“ на врвот на екранот ги открива и останатите икони. Доколку корисниците не ја сакаат, тие можат да ја исклучат целата функционалност. Сепак останува да се види дали таа ќе биде имплементирана во идните уреди на „Oppo“.

 

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.