МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Firefox 65: Пристигнува нова верзија на популарниот интернет прелистувач

Firefox 65: Пристигнува нова верзија на популарниот интернет прелистувач

вторник, 29 јануари 2019, 12:37ч.   |   L.E.

 Mozilla го најави новиот Firefox 65 уште во декември, кога оваа верзија влезе во бета фазата. Официјалната промоција доаѓа набрзо, бидејќи компанијата најави дека веќе утре Firefox 65 ќе биде достапен за корисниците ширум светот.

 

Иако стабилна верзија на Firefox 65 почна да се појавува неколку дена претходно, новата верзија официјално ќе биде претставена утре и ќе биде достапна за корисниците на Windows, Mac и Linux.

Firefox 65 ќе ја додаде поддршката за WebP image форматот, кој е креиран од страна на Google и би требало да понуди подобра компресија на слики од форматите PNG и JPEG, со ист квалитет на сликите во податоци кои се за 25% до 34% помали. Тука е и поддршката за AV1 видео кодекот, со компресија која е двојно поефикасна од онаа на H.264.

Прелистувачот Google Chrome, кој е најголем ривал на Mozilla Firefox, веќе ги поддржува двата формати, додека Microsoft Edge го поддржува форматот WebP и има бета поддршка за AV1 преку екстензии за самиот прелистувач.

Помеѓу останатите измени во Firefox 65 е и опцијата Handoff on Mac, која овозможува продолжување на видеото на iPhone или iPad таму каде што корисникот застанал на неговиот Mac уред. Притоа, вклучена е и опција за поедноставено блокирање на содржината, сигурносни подобрувања за Linux, Android и Mac корисниците, и многу други.

 

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.