МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува

Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува

понеделник, 28 јануари 2019, 13:11ч.   |   L.E.

 Можеби звучи чудно и за наши услови нереално, но Службата за контрола на летови во Нов Зеланд мака мачи да најде кадат кој ќе ги пополни работните места кај нив за кои тврдат дека не бараат никакви посебни услови и квалификации од кандидатите.

Нудат почетна плата од 95.000 новозеландски долари или околу 57.000 евра годишно за само четири работни дена неделно за работно место контролор на летови. Единствен услов е кандидатите да имаат најмалку 20 години и завршено средно образование.

 

„Моментално вработуваме и сакаме да ни се јават кандидати кои ќе бидат подготвени да работат кај нас. Мислам дека многу различни луѓе би можеле да работат, но немаме многу пријави“, вели главниот менаџер Тим Бојл, а пренесува Индекс.х

По основните тестови и проверки за способност, следи платена обука и тренинг за контролор на лет во траење од 12 месеци.

© ЖУРНАЛ    ~117,39

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.