МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Како ова момче со седум години отвори свој бизнис и заработи 20.000 долари? (Фото)

Како ова момче со седум години отвори свој бизнис и заработи 20.000 долари? (Фото)

понеделник, 28 јануари 2019, 12:59ч.   |   L.E.

Седумгодишното момче Рајан Хикман од округот Оринџ во Калифорнија буквално од ѓубре направил бизнис и заработил мало богатство. Со само седум години, тој стана претприемач и претседател на компанијата за рециклирање “Ryan’s Recycling”.

Рајан од три години собира шишиња, пластика и лименки и тоа во целата област каде што живее. Собраниот отпад го продава на компаниите за рециклирње.

Досега рецикрирал над 200.000 шишиња од различни материјали собрани во округот Оринџ. По неколку години напорна и посветена работа заработил близу 20.000 долари.

Неговата работа ја поддржа и познатата водителка и комичарка Елен Деџенерес.

 

Рајан како што велат неговите родители ужива во собирање и особено во сортирање на шишиња и лименки.

Работата ја извршува со мало модифицирано камионче за ѓубре со кое се вози низ соседството кога собира амбалажа.

 

“Иако моите родители сакаат сите пари да ги вложам за мојата иднина, за колеџ, јас сепак сакам да купам камион за рециклирање. Она што го правам е важно затоа што со отстранувањето на шишињата од животната средина и океанот, јас и помагам на природата и на животните “, вели Рајан во интервју за локалниот весник The Capistrano.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.