МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Здравје
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара

За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара

недела, 27 јануари 2019, 10:39ч.   |   L.E.

 Сигурно сте слушнале дека постои одреден диететски режим на исхрана по крвна група. Дали сте знаеле дека постојат и чаеви за секоја крвна група?

Крвна група 0

Луѓето со оваа крвна група траба да избегнуваат млеко, грав и глутен. Добро се справуваат со стресот, но желудечната киселина може да им биде голем проблем. Тие би требале да пијат чај и сок од ѓумбир, женшен и зелен чај. Наместо кафе треба да пијат јапонски сенча чај.

Им одговара и магдонос, хмељ, брест, нане, глуварче и шипинка.

Крвна група А

Овие луѓе се многу емотивни и аналитични. Тие се многу склони на стрес и имаат високо ниво на кортизол. Кафето не им смета, а би требало да пијат само билни чаеви, да се хранат со овошје и зеленчук(што помалку месо), да се занимаваат со јога и медитација. За нив се зелен чај, јасмин, ајдучка трева, мајчина душица и невен.

Им одговара и глог, ѓумбир и кантарион.

Крвна група Б

Луѓето со крвна група Б обично имаат спор метаболизам, склони се кон автоимуни заболувања, дебелеење, летаргија, хроничен замор и проблеми со несоница. Имаат добар дигестивен систем, но треба да се чуваат од бактерии, особено од ешерикија коли. За нив е зелен чај, жалфија и маточина.

Им одговара и магдонос, нане, лист од бреза, кантарион, глуварче, ајдучка трева, мајчина душица.

Крвна група АБ

Луѓето од оваа група се интуитивни и отпорни на стрес. Тие треба да се фокусираат на специфични видови на зелен чај и други сродни видови, нане, божур. Мешавина од коприва и нане е особено добра за мажите.

© ЖУРНАЛ    ~149,51

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.