МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Спорт
Откриено кој го изнајмил авионот за кобниот лет на Сала

Откриено кој го изнајмил авионот за кобниот лет на Сала

четврток, 24 јануари 2019, 09:44ч.   |   Xh.I.

И по три дена од потрагата за исчезнатиот авион на аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала, кој го снема од радарот во понеделникот вечерта откако тргнал од Нант кон Кардиф, нема локација каде евентуално се урнал „Пајпер Малубу“, еден од најлошите мали авиони, кои од 1.000 што биле направени се урнале над 160.

Светот се надева дека е се случи чудо и дека Сала е преживеан, илјаници навивачи се молат за него, иако од спасувачките служби веќе објавија дека „нема надеж“, па го сменија приодот на потрагата од „спасување“ во „операција за пронаоѓање на урнат авион“, што не се вести кои сите сакаат да ги чујат.

Вчера директорот на Кардиф, Мехмет Далман изјави дека Сала сам го организирал летот, иако велшкиот клуб за кој потпиша ден пред несреќата за клупски рекордни 17 милиони евра, се понудиле да му обезбедат комерцијален лет до Нант за да се збогува со соиграчите, пред да се врати во Велс и да ја почне авантурата во новиот тим.

„Скај Спорт“ обелодени дека менаџерот на аргентинскиот напаѓач, Марк Мекеј бил тој што го изнајмил авионот за Сала за кобниот лет. Истовремено демантирал дека авионот бил негова сопственост или сопственост на семејството на аргентинскиот играч.

Сала стравувал за безбедноста во авионот со кој дошол во Нант, па преку СМС-пораки и говорна порака на „Вотс Ап“, изјавил дека авионот е толку лош што во секој момент очекува да се распадне и дека стравува за својот живот.

Девојката на Сала, Беренис Шкир пак изјави дека исчезнувањето на авионот на фудбалерот не е случаен порачувајќи дека треба да се истражи – фудбалската мафија!

© ЖУРНАЛ    ~260,88

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.