МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Најскапиот дом во Америка купен за 238 милиони долари

Најскапиот дом во Америка купен за 238 милиони долари

четврток, 24 јануари 2019, 11:56ч.   |   L.E.

 Основачот на фондот Citadel, милијардерот Кен Грифин, на Менхетен купил пентхаус за околу 238 милиони долари, што е нова рекордна цена на ваков вид недвижен имот на њујоршкиот пазар, пишува The Wall Street Journal (WSJ).

Грифин купил пентхаус во облакодер кој е во изградба, на адреса Central Park South 220, пишува весникот, додавајќи дека станува збор за рекорден купопродажен договор односно најскапиот недвижен имот во историјата на САД.


Грифин не е нов во купувањето на домови со мултимилионска вредност, се забележува во текстот, во кој се наведува дека годинава тој купил неколку катови во станбен комплекс во Чикаго за 58,75 милиони долари, што е исто така рекорден износ меѓу најскапите недвижнини некогаш купени во Чикаго.

Исто така, во 2015 година, во Мајами купил пентхаус во вредност од 60 милиони долари, што е највисока цена платена за апартман во овој град во американската сојузна држава Флорида, а на почетокот од месецов и во Лондон си купил дом за 122 милиони долари, пишува WSJ.

Грифин почнал да се бави со инвестиции на 19-годишна возраст, додека живеел во студентски дом на Универзитетот Харвард.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.