МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Спорт
АС пренесува: Реал со помош на Нико Ковач во Мадрид ќе ја донесе замената за Модриќ?!

АС пренесува: Реал со помош на Нико Ковач во Мадрид ќе ја донесе замената за Модриќ?!

вторник, 22 јануари 2019, 14:13ч.   |   Xh.I.

Реал Мадрид не се откажува од намерата да го донесе данскиот плејмејкер, Кристијан Ериксен од Тотенхем, кого го гледа како долгорочна замена за Лука Модриќ. Меѓутоа, сопственикот на Спарси, Дениел Леви е тврд преговарач кој потполно ќе го исцеди купецот пред да прифати трансфер.

Така во Реал одлучија да ја „засладат“ оштетата со уфрлање на еден од своите играчи во трансфер, пишува АС, а се работи за Хамес Родригез. Колумбиецот ја одработува втората и последна година од позајмицата во Баерн, но по пристигнувањето на Нико Ковач на клупата, падна во втор план и одигра само 12 натпревари во првиот дел оваа сезона.

Судбината на Хамес е потполно во рацете на Баерн бидејќи во договорот за позајмица стои опција според која Баварците имаат право на откуп и ако се одлучат да ја активираат таа клаузула, ништо не се прашува ниту Реал, ниту играчот. Меѓутоа, претседателот, Ули Хоенес уште есента најави дека Баерн нема да го задржи.

Тоа им овозможува на Мадриѓаните, кои Хамес го имаат под договор до летото 2021. година да го вклучат и трансферот на Ериксен, и така да ја намалат паричната оштета на Тотенхем.

И покрај малата минутажа кај Нико Ковач, Родригез и натаму добро котира меѓу европските великани, па за неговите услуги сериозно се заинтересирани Арсенал и Јувентус и во нешто помала мера Наполи.

© ЖУРНАЛ    ~76,26

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.