МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Здравје
Зошто треба да испиете чаша топла вода?

Зошто треба да испиете чаша топла вода?

вторник, 22 јануари 2019, 11:25ч.   |   L.E.

 Топлата вода го стимулира метаболизмот и циркулацијата, ја чисти кожата на лицето и телото и се смета за сојузник на женската убавина…

1. Пиењето на една чаша топла вода секој ден ја прочистува кожата и особено им се препорачува на лицата кои имаат проблем со сува кожа или акни.

2. Топлата вода ги опушта мускулите, па нејзиното консумирање е одлично решение за сузбивање на менструалните грчеви.

3. Наутро пред појадокот и половина час по оброкот една чаша топла вода го поттикнува варењето и ги решава проблемите со надуеноста и акумулацијата на гасови.

4. Пиењето на топла вода помага и при инфекции на уринарниот тракт, и ја намалува горушицата.

5. Редоното пиење на топла вода ја зголемува циркулацијата, потењето и исфрлувањето на токсини од телото со што ќе ја олесните работата на црниот дроб и бубрезите.

6. Ако испиете една чаша топла вода еден час по оброкот ќе го забрзате метаболизмот и ќе го поттикнете согорувањето на калории.

7. Редовната консумација на топла вода помага при астма и икање, а ќе ви даде и дополнителна сила кога страдате од настинки и кашлица.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.