МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Свет
Германија депортирала рекорден број бегалци во држави од ЕУ

Германија депортирала рекорден број бегалци во држави од ЕУ

понеделник, 21 јануари 2019, 16:02ч.   |   Z.H.

 Германија депортирала рекорден број бегалци во држави членки на Европската унија. Тоа го објави германскиот весник Зидојче цајтунг повикувајќи се на податоци на федералните власти побарани од пратеник на левицата.

Повеќе од 8.600 луѓе се депортирани во други држави во рамки на ЕУ во перидот јануари – ноември 2018 година. Тоа е историски максимум за Гермнаија.
 
Бројот на депортиртани е значително зголемен во споредба со 2017 година – од 7.102 лица за 12 месеца до 8,658 луѓе за 11 месеци.
 
За неполна 2018 година, германските власти испратиле во други држави од ЕУ повеќе од 51.500 молби за прифаќање бегалци. Повеќе од 35.000 од тие молби се одобрени.
 
Во минатата година Германија не вратила ниту еден мигрант во Унгарија. Само петмина се предадени на Грција.
 
Држави од Еу на Германија и предале 7.205 мигранти од кои речиси половината се протерани од грчките власти.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.