МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Македонија
Повик на МОН за учество во комисија за измена на учебници

Повик на МОН за учество во комисија за измена на учебници

понеделник, 21 јануари 2019, 13:26ч.   |   L.E.

Скопје, 21 јануари- Министерството за образование и наука објави Повик за искажување интерес за учество во комисија за давање мислење за измена до 30 проценти од содржината на учебниците по предметите: Македонски јазик за прво одделение и Англиски јазик за второ и трето одделение во деветгодишно основно образование.

 

Заинтересираните за учество во комисијата треба да се наставници/соработници од факултети или наставници од основното односно средното образование за наставниот предмет за кој е наменет учебникот и да имаат најмалку десет години работно искуство во наставата.

Пријавата може да се преземе од веб-страницата на Министерството за образование и наука (mon.gov.mk), каде што се наведени и потребните документи и адресата за аплицирање на повикот.  Краен рок за доставување на пријавите е 31 јануари 2019.

© ЖУРНАЛ    ~368,126

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Анагностопулу: И да победи Сиљановска, на меѓународно ниво нема да направи ништо за Договорот од Преспа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.