МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Технологија
Google дава 40 милиони долари за технологија за производство на паметни часовници

Google дава 40 милиони долари за технологија за производство на паметни часовници

недела, 20 јануари 2019, 10:44ч.   |   L.E.

 Познатиот американски производител на рачни часовници Fosiil најави продажба на својата технологија за производство на паметни часовници на интернет гигантот Google.

Бизнисот е “тежок” 40 милиони долари. Како што е најавено, работниците на Fossil, кои работеле на паметните часовници, ќе станат вработени во Google.
Паметниот часовник на Google, Pixel Watch, како и Pixel смартфоните поседува отворен оперативен систем. Но, бидејќи пазарот на носечки уреди се уште не заживеа како пазарот на паметните телефони, ни самиот Wear OS не е многу распространет.

Изборот на Google за Fossil за партнер не е лош потег, бидејќи оваа компанија константно развива квалитетни производи наменети за фитнес, кои притоа имаат многу прифатливи цени.
На пазарот на паметни часовници моментно доминира Apple, додека зад врат му дишат Fitbit и Samsung. Меѓутоа, секој од овие производители донекаде цели на различни сегменти од пазарот.

Сето тоа, на Google му го намалува маневарскиот простор за вклучување во трката. А за да успее во тоа, неговиот паметен часовник ќе мора некако да се разликува од конкуренцијата.
Веројатно во тоа и лежи причината поради која изборот на партнер паднаа на Fosiil, познат како производител кој знае и умее да направи добар и квалитетен рачен часовник.Извор: https://usb.mk/

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.