МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Спорт
Челзи објави рекордно зголемување на приходите

Челзи објави рекордно зголемување на приходите

вторник, 01 јануари 2019, 09:33ч.   |   Xh.I.

Еден од фудбалските гиганти во Англија е во одлична финансиска состојба. Ова го покажуваат последните финансиски резултати на Челзи, објавени на официјалниот сајт на клубот на последниот ден од годината.

Тие се однесуваат на приходите и расходите на клубот за финансиската година што завршува на 30 јуни 2018 година. Во овој период, приходите на „сините“ се рекордни во нивната историја – 443,4 милиони фунти. Ова е пораст од 22,7 отсто во споредба со претходната година.

Покрај тоа, тимот од Лондон, кои, како и останатите англиски клубови до неодамна, имаа големи долгови, забележаа рекордна добивка по оданочување од 62 милиони фунти во текот на овој финансиски период.

Огромните приходи во клубот доаѓаат од телевизиските права. Добивките од договорот со Премиер Лигата, како и Лигата на шампионите, изнесуваа 204,1 милиони фунти. Ова е пораст од над 20 отсто во споредба со претходниот период.

© ЖУРНАЛ    ~93,31

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.