МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Технологија
Хакирани над 770 милиони мејлови

Хакирани над 770 милиони мејлови

сабота, 19 јануари 2019, 10:53ч.   |   L.E.

Безбедноста на нашите податоци е неизоставен дел од активноста на потрошувачите на Интернет, но исто така станува се поголем проблем за нашата безбедност онлајн. Многу луѓе продолжуваат да ја игнорираат ситуацијата и да не користат софистицирани лозинки за нивните сметки, што ги прави лесна жртва на хакери. Експертот за безбедност, Трој Хант, креаторот на веб-страницата Have I Been Pwned, дојде до база на податоци со над 773 милиони хакирани сметки.

Според неговите информации, оваа колекција на компромитирани сметки е позната како „Collection No.1“ и се шири на популарните хакерски форуми. Името е веројатно индикација дека нови бази на податоци со доверливи информации ќе бидат објавени и во иднина. Трој Хант внимателно ги анализирал достапните податоци и тврди дека над 23 милиони уникатни лозинки се погодени, пренесе „DigitalTrends“. Колекцијата била собирана помеѓу 2008 година и 2015 година, а големината надминува 87GB.

За да проверите дали вашата мејл адреса е во базата на податоци, морате да ја посетите страницата „Have I Been Pwned“. Независко од тоа, може да биде добра опција да почнете со користење на менаџер за лозинки. Овој тип на програма е доста популарен и нуди дополнително ниво на заштита за вашите сметки. Во исто време, менаџерите со лозинка се поддржани од водечки оперативни системи, што ќе го олесни синхронизирањето помеѓу сите ваши уреди.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.