МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во клинч за Антикорупциска комисија

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во клинч за Антикорупциска комисија

среда, 16 јануари 2019, 15:17ч.   |   Xh.I.

Во собранието треба да започне седница со единствена точка на дневен ред- предлог законот за спречување на корупцијата.

Овој владин предлог-закон треба да оди по скратена постапка и со европско знаменце со цел усогласување со европското законодавство.

За да се донесе законот потребно е двотретинско мнозинство. Од опозициската ВМРО ДПМНЕ најавија дека нема да го поддржат законот во ваква форма..

Комисијата е нефункционална веќе неколку месеци, а владата бара донесување по итна постапка пред распишување на претседателските избор на 8 фаевруари. Пратеничката група на СДСМ е во фаза на преговори со колегите од ВМРО ДПМНЕ и тие веќе прифатиле дел од предлозите, но од владејачката партија велат дека нема да бидат заложници на барањата на ВМРО ДПМНЕ, кои ги условуваат со се или ништо. Не сме кочничари туку покажуваме конструктивност, велат од ВМРО ДПМНЕ.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.