МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико

Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико

среда, 16 јануари 2019, 13:56ч.   |   Z.H.

 Сведок на судењето против Ел Чапо во САД изјави дека обвинетиот наркобос платил 100 милиони долари мито на поранешниот претседател на Мексико, Енрке Пења Нијето.

 
Долгогодишниот соработник на Ел Чапо, Алекс Чифуентес, го рече тоа за време на вкрстено испрашување во сојузниот суд во Бруклин одговарајќи на прашање дали е вистина дека наркобосот го подмитил поранешниот претседател на Мексико, пренесе АП.
 
Пења Нијето беше претседател од јануари 2012 до ноември 2018 година, а претходно беше гувернер на сојузната држава што ја вклучува престолнината на Мексико Сити.
 
Судњето на Ел Чапо почна во ноември минатата година, а тој во 2017 беше испорачан во САД, каде што се товари дека како шеф на картел шверцувал кокаин, хероин и други видови дрога во земјата. Портпаролот на Нијета тврдењата за примањето на мито ги нарече лаги и клевети.

© ЖУРНАЛ    ~64,22

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.