МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Занимиливости
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови

Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови

сабота, 12 јануари 2019, 10:43ч.   |   L.E.

 На фотографијата се гледа како хирургот од Кина, Луо Шанпенг заспал до операционата маса, додека сѐ уште ја држи тукушто „прикачената“ рака на повреден работник, операција која претходно ја извршил самиот Луо.

Тој е прогласен за херој од страна на неговите сонародници затоа што цели 20 часа без пауза за да спаси пациенти кои биле во животно-загрозувачка состојба.


Пред да ја изврши последната операција, 6-та по ред, која траела 8 часа, Луо извршил и 5 други операции во истиот ден. Фотографијата ја направила една од медицинските сестри, од почит кон хирургот. Луо вели дека само сакал да ги одмори очите и дека не очекувал да заспие.


Раката на човекот била скоро откината од неговото тело, откако случајно му останала заглавена во машина за мелење на место на работното место. Иако Луо веќе работел и прекувремено прифатил да ја изврши и оваа операција ззатоа што како што вели самиот: „Доколку не го направев тоа пациентот ќе ја изгубеше раката.“

Тој морал да ја држи раката на пациентот затоа што пациентот сè уште бил подложен на општа анестезија, а раката не можела да допре ништо друго додека гипсот не се исуши.

© ЖУРНАЛ    ~141,47

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.