МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Авто
Ford со нов модел за пазарите на Стариот континент

Ford со нов модел за пазарите на Стариот континент

петок, 11 јануари 2019, 12:24ч.   |   L.E.

Новинарите од Autocar велат дека компактниот модел ќе биде претставен на пазарот во 2020 година, заземајќи го место на сегашниот EcoSport во понудата на брендот.

Новиот кросовер ќе добие EcoBoоst турбо мотори кои во мометов се вградуваат во Fiesta, а автомобилот ќе биде достапен и со погон на предни тркала и со погон на четири тркала.

 

Главните конкуренти, на моделот што веќе се тестира на патиштата под „дебела“ камуфлажа, на пазарот во Европа, ќе бидат Seat Arona и новата генерација на Nissan Juke.

 

Во моментов, EcoSport се произведува во фабриката на Ford во Крајова, додека првата генерација на моделот е направена во Индија.

Во исто време Fiesta Active е достапна на повеќе континенти, а од неа има и хечбек верзија која се продава само на одредени пазари.

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021
Најлуксузните BMW модели пристигнаа во Македонија!
BMW сподели информации за Series 8 Gran Coupe
Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021
Audi со нов прототип на водородни горивни ќелии
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.