МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Технологија
Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)

Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)

петок, 11 јануари 2019, 11:52ч.   |   L.E.

Првите рецензии откриваат дека FlexPai е робустен уред со екран кој има низок квалитет во споредба со денешните стандарди, а софтверот е исто така прилично лош.

После нешто повеќе од пет години развој, компанијата Royole го претстави FlexPai на “CES” во Лас Вегас. Станува збор за таблет-компјутер со ОЛЕД екран со дијагонала од 7,8 инчи на преклопување и оперативен систем Android 9 Pie.

Може да се „свитка“ за 180 степени, при што се претвора во два паметни телефони со екрани со големина од околу 4 инчи, а секој од нив може да користи посебна СИМ картичка. Расклопениот екран има резолуција од 1920х1440 пиксели, помалите екрани нудар двојно помала резолуција, а наводно може да издржи и до 200 илјади виткања.


FlexPai работи на Qualcomm Snapdragon 855 процесор и располага со 6 GB RAM меморија. Опремен е со две камери (широкоаголна од 16 мегапиксели и телефото камера од 20 мегапиксели), нема предна селфи камера. Покрај тоа, има сензор за отпечатоци на прсти, USB-C и батерија со капацитет од 3,800 mAh. Нема 3,5 мм влез за аудио, но пристигнува во пакет со посебен адаптер.

Првите рецензии велат дека овој телефон е робустен, има низок квалитет на екранот, а софтверот е лош и не ја препознава добро положбата на уредот, поради што има проблем со приказот на апликациите и другите содржини.


Сепак, изданието претставено на “CES” не е конечно – се очекува финалната верзија да биде претставена во текот на годината, а ќе може да се купи за 1,300 долари.

 

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.