МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Здравје
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

петок, 11 јануари 2019, 11:41ч.   |   L.E.

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и за црниот дроб дознајте што го одржува здрав и со што ќе го „исчистите“.

Мрсната и пржена храна, нездрави пијалоци, алкохол и лекови се главни непријатели на вашиот црн дроб кој во телото има функција на филтер кој го чисти организмот од штетни состојки. Но, токму поради работата која ја извршува, црниот дроб може да биде многу оптоварен што може да предизвика здравствени проблеми.

Со оглед на тоа дека црниот дроб не е поврзан со нашиот нервен систем заболениот црн дроб нема да ве боли и поради тоа болеста е тешко да се открие.

Но, добра вест е тоа што црниот дроб може да се регенерира и скоро секоја штета може да се поправи.
Продукти кои го чистат црниот дроб:

 

1. Лук – го поттикнува создавањето ензими кои му помогнуваат на телото да ги исфрли токсините.
2. Цитруси – богати со витаминот Ц цитрусите се силен антиоксиданс кој му помогнува на црниот дроб побргу да ги апсорбира штетните материи.
3. Цвекло и морков – и двете се богати со флавоноиди и бетакаротен. Го стимулираат црниот дроб и ја подобруваат неговата работа.
4. Зелен чај – состојката катехин со која овој чај е богат е силен антиоксиданс кој го чисти организмот.
5. Зелен листест зелечнук – спанаќ, кељ, блитва и салата се преполни со хлорофил и се многу корисни во неутрализирањето и исфрлувањето на токсините од крвотокот.
6. Ананас – преполн со витамин Ц и делува како природен диуретик кој телото го ослободува од токсините.
7. Нане – листовите на нането се богати со флаваноиди кои делуваат како силен антиоксиданс.
8. Ѓумбир – многу моќен антиоксиданс кој го забрзува метаболизмот и помогнува при исфрлувањето на маснотиите од организмот.
9. Ореви – содржат големи количества омега 3 масни киселини и амино киселини кои го забрзуват процесот на детоксикација.
10. Зелка – токму како брокулата и карфиолот, зелката силно делува на ензимите на црниот дроб и ја регулираат и забрзуваат неговата работа.

© ЖУРНАЛ    ~235,81

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.