МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Македонија
Напладне нов обид за одржување на седницата за уставни измени

Напладне нов обид за одржување на седницата за уставни измени

петок, 11 јануари 2019, 10:04ч.   |   Xh.I.

Пратениците денеска точно напладне би требало да расправаат за уставните измени за промена на името на државата. 75-тата седницата за уставните измени, по вчерашните неколку обиди да почне и по неколкуте презакажувања, не се одржа, па беше презакажана за денеска во 12 часот.

Вчера премиерот Зоран Заев имаше координативните состаноци со Беса на Биљаљ Касами и со пратеничката група составена од осумте независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Како што претходно објавивме, неофицијално, се остави простор за уште еден обид за постигнување договор помеѓу премиерот Заев со Беса на Касами. Неофицијално, еден од предлозите за кои се обидувале да се договорат е наместо терминот „македонско“, во документите на албански јазик да пишува „од Македонија/ граѓанин на Република Северна Македонија“ по инсистирањето на Беса на Касами да се разграничи државјанството од етничката припадност. Овој предлог неофицијално не бил прифатлив за осумте независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

За усвојување на уставните амандмани во Собранието потребно е двотретинско мнозинство.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Манчевски: Ние се боревме против партиски вработувања, Заев бара сите роднински вработувања да се повлечат
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.