МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Спорт
Чудо во Париз: ПСЖ елиминиран, Гуингамп со добиени три пенали направи пресврт! (ВИДЕО)

Чудо во Париз: ПСЖ елиминиран, Гуингамп со добиени три пенали направи пресврт! (ВИДЕО)

четврток, 10 јануари 2019, 09:52ч.   |   Xh.I.

Вчеравечер во францускиот куп мало чудо направи екипата на Гуингамп.

Овој тим успеа да го елиминира моќниот тим на ПСЖ од францускиот Лига Куп и тоа откако го победи со 2:1.

Првото полувреме на овој натпревар не донесе големи возбудувања. ПСЖ напаѓаше, но не создаваше кој знае какви шанси, па на полувреме се замина без погодоци.

Сепак, во продолжение гледавме вистинско шоу. Се започна во 61-та минута кога гостите го добија првиот пенал на натпревар, но Турам не го претвори во погодок. Само две минути стигна казна, погоди Нејмар.

Тогаш изгледаше дека ПСЖ конечно го скршил отпорот на Гунингамп, но гостите девет минути подоцна добиваат нов пенал. Овој пат сигурен од белата точка беше Н’Гбакото за 1:1. Кога

се мислеше дека ќе гледаме пенали во судиското продолжение Бастиен досудува уште еден пенал во корист за Гуингамп. Повторно одговорноста ја превзема Турам, но овој пат за разлика од првиот пат беше прецизен.

На овој начин беше прекината низата од дури 49 победи на ПСЖ во домашните куп натпреварувања.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.