МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Македонија
Што да коментирам за Мицкоски, на дипломатите им кажува дека ќе го поддржи процесот и дека е конструктивен, рече Заев

Што да коментирам за Мицкоски, на дипломатите им кажува дека ќе го поддржи процесот и дека е конструктивен, рече Заев

четврток, 10 јануари 2019, 13:29ч.   |   Xh.I.

Што да коментирам за Мицкоски, го следев целиот настан вчера, од една страна на меѓународната заедница и на дипломатите им кажува колку е конструктивен и дека ќе го поддржи процесот, дека ќе направи новина во финалната фаза, рече премиерот Зоран Заев, коментирајќи го тоа што ВМРО-ДПМНЕ одлучи да ја бојкотира последната фаза од уставните промени, и тоа што лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, им се придружи на демонстрантите пред Собрание.

-Тој вчера повика на отпор, а не на протест и ја покажа патеката за приклучување на протестот. Што и да прават нанесуваат само штета. Кога човек нема став  тоа е штетно за мала политичка партија, но е катастрофално за голема. Мицкоски влегува од еден во друг проблем. Секоја закана, секое ширење омраза е недозволено и очекувам МВР да го санкционира. Не само што не и помага на Македонија, туку вградува катастрофални последици кои оставаат трага. Ваква неодговорна политика не сум очекувал од ваква политичка партија, веројатно затоа се вакви состојбите во ВМРО-ДПМНЕ – рече Заев.

© ЖУРНАЛ    ~91,31

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Манчевски: Ние се боревме против партиски вработувања, Заев бара сите роднински вработувања да се повлечат
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.