МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Здравје
10 едноставни начини да го спречите појавувањето на кариесот

10 едноставни начини да го спречите појавувањето на кариесот

четврток, 10 јануари 2019, 13:15ч.   |   L.E.

 1. „Влечење“ со масло

„Влечењето“ со масло е техника за чистење што ја спречува појавата на кариес така што ги отстранува бактериите. Одберете масло со антисептичко и антибактериско својство, како кокосово или масло од сусам, и користете го како средство за плакнење на устата. По 20 минути исплакнете ја устата со вода.

2. Намалете со јадењето шеќер

На сите ни е јасно дека шеќерот ги уништува нашите заби. И овде не спаѓа само шеќерот во слатките, туку и оној во лебот, овошјето и компирите. Најдобро е да се обидете да ја избегнувате секоја храна со премногу шеќер. Ако сепак не можете да се откажете од газираните пијалаци или гумите за џвакање, најдете алтернатива без шеќер.

3. Мијте ги забите два пати дневно

Можеби ги миете забите наутро како дел од вашата рутина, но тоа не е доволно. Исто важно е да ги измиете забите и навечер пред легнување. На овој начин ќе ги отстраните остатоците од храна и бактериите кои предизвикуваат кариес.

4. Четкајте го јазикот

Забите и непцето не се единствените места на коишто се таложат бактериите. Тие се наоѓаат и на вашиот јазик. Секогаш кога ги миете забите исчеткајте го и вашиот јазик, а можете да инвестирате и во посебна четка за негово чистење.

5. Обрнете внимание на малите детали

Кога станува збор за оралното здравје, никогаш не заборавајте на малите нешта. Ако непцето ви изгледа црвено, ако забележите чудна боја на плунката или ако имате и најмала болка во устата, веднаш посетете го вашиот заболекар. На овие начини вашето тело ви кажува дека нешто можеби не е во ред.

Зелениот и црниот чај се всушност добри за вашите заби. Растението Cameilla sinensis кое се наоѓа во чајот ги штити забите од кариес. Можете да се напиете шолја чај и после консумирањето блага храна.

7. Не претерувајте со четкањето на забите

Ништо не е добро доколку го правите тоа претерано, вклучувајќи го и миењето на забите. Четкањето почесто од два пати дневно може да го ослаби емајлот на забите. Исто така грубото четкање може да предизвика слични проблеми. Најдобриот совет за правилно миење на забите е да ги четкате како јајце – ако употребите премногу сила ќе се скрши.

8. Консумирајте храна што ги заштитува забите

Постојат одредени видови храна кои можат да го намалат ризикот од појава на кариес. Многу млечни производи ги намалуваат наслагите на забите, па дури и го зајакнуваат емајлот. Јаболката, иако се кисели и полни со шеќер, го зголемуваат лачењето на плунка, со тоа намалувајќи ги бактериите во устата.

9. Чистете ги забите со конец

Не е доволно само да ги миете забите со четка и паста. На тешко достапните места може да остане малку храна и бактерии кои се виновни за појавата на кариес. Редовното чистење на забите со конец ќе ви помогне да го спречите ова. Всушност, чистењето со конец ќе ги отстрани сите наслаги, ќе го отстрани лошиот здив и е поефективно од самото четкање.

10. Одете на заболекар два пати годишно

Вашиот заболекар е експерт за оралното здравје и може да забележи дали има проблем пред да биде премногу доцна. Покрај тоа, тој темелно ќе ви ги исчисти забите и ќе ја спречи појавата на сериозни проблеми. Најдобро е да го посетувате вашиот заболекар два пати годишно.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Моќен сок за имунитет и слабеење: Исфрла од телото се’ што штети!
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Се потите и кога надвор е ладно? Тоа укажува на нешто опасно!
Домашен 100% природен лек за кандида
Само овој пијалок може да ви го намали крвниот притисок
5 причини зошто не можете да ослабите
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.