МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Занимиливости
Зимско волшепство: Импресивните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот (Фото)

Зимско волшепство: Импресивните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот (Фото)

четврток, 10 јануари 2019, 13:12ч.   |   L.E.

Оваа година, по 35-ти пат во Харбин, Североисточна Кина, беше изграден волшебен леден град. Пред неколку дена, се отвори Фестивалот на мразот и снегот и ќе трае еден месец.

Во тој период, посетителите ќе можат да им се одушевуваат на импресивните скулптури за кои се искористени 110.000 m3 мраз и 120.000 m3 снег.

Ова се смета за најголемиот фестивал на мраз во светот, а зафаќа површина од 600.000 m2.

Фестивал на мразот и снегот
Скулптурите добиваат уште побајковит изглед навечер, кога се осветлени со светла во различни бои.

Фестивал на мразот и снеготФестивал на мразот и снеготФестивал на мразот и снегот
Не постои посетител кој не се почувствувал како да чекори во и покрај ледениот замок на Елза од дизниевиот хит „Frozen“.

 

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.