МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Технологија
Новогодишниот предизвик на Закерберг – да го подобри светот на технологијата

Новогодишниот предизвик на Закерберг – да го подобри светот на технологијата

четврток, 10 јануари 2019, 13:01ч.   |   L.E.

Секоја година основачот на Facebook, Марк Закерберг, си поставува задача или план кој има намера да го исполни во наредната година. Неговиот план за 2019 година е да го подобри светот на технологијата преку поставување на прашања и дискусии со неговите колеги од Силициумската долина.

 

„Мојот предизвик за 2019 година е да организирам серија на јавни дискусии за иднината на технологијата во општеството – можностите, предизвиците, надежите и непознатите елементи.[...] На секои неколку недели ќе разговарам со лидери, експерти и луѓе од нашата заедница кои доаѓаат од различни гранки и ќе пробувам различни формати за сето тоа да биде интересно. Сите овие дискусии ќе бидат јавни и ќе се емитуваат на моите Facebook и Instagram профили“, напиша Марк Закерберг во неговиот Facebook статус.

Во неговата објава, Закерберг постави прашања за вештачката интелигенција, енкрипција, онлајн заедници, отворање на нови работни места, децентрализација и многу други полиња кои се „жешка“ тема во светот на технологијата.

По бурната 2018 година, која беше исклучително тешка за Марк Закерберг и Facebook, тој се надева дека ќе може да се врати во колосек и да го спречи (или барем намали) лошиот публицитет околу неговата компанија. Сепак, не може со сигурност да се каже дека овој потег на Марк ќе успее да дејствува позитивно во однос на неговиот загрозен интегритет, иако на прв поглед изгледа како вистински чекор напред.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.