МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа

Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа

четврток, 10 јануари 2019, 12:47ч.   |   L.E.

Најмногу електрични патнички возила од марката Tesla на европскиот континент во 2018 година се испорачани на потрошувачите во Норвешка
За моделите на Tesla години наназад има голема побарувачка во оваа скандинавска земја позната по големиот број на електрични автомобили на улиците, а тоа истото може да се каже и за 2018 година.

Минатата година, во Норвешка се регистрирани вкупно 8.614 нови Model S и Model X, со што оваа земја го задржа приматот во Европа по број на продадени Tesla возила.

На второто место според побарувачката на автомобилите на Tesla е Холандија, каде што во текот на 2018 година се испорачани 8.585 возила.

Како што наведуваат норвешките медиуми, за зголемената продажба на моделите на Tesla во оваа земја значително влијание имаат и компаниите за изнајмување на автомобили како што е Авис, кој во 2018 година купил околу 280 примероци од Model S и Model X

Минатата година во Норвешка речиси секој трет нов автомобил (31,2%) бил со електричен погон. Од вкупно 194.200 возила продадени во оваа земја во 2018 година, дури 60.590 се електрични.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.