МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Македонија
Вебер: Прашањето за името мора да се затвори и Македонија да добие европерпектива

Вебер: Прашањето за името мора да се затвори и Македонија да добие европерпектива

четврток, 10 јануари 2019, 11:20ч.   |   Xh.I.

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, кој e кандидат за претседател на Европската комисија на претстојните избори во ЕУ, изјави дека е неопходно решение за спорот за името меѓу Атина и Скопје.

– На сите им е јасно дека прашањето за името мора да биде решено и на Македонија да и се овозможи позитивна економска и европска иднина, вели во изјава за Еурактив, Вебер, кој беше критикуван дека не се изјаснува за Договорот од Преспа и за негативниот став на грчката опозициска партија и членка на ЕПП, Нова демоктратија.

Според првиот човек на ЕПП, одговорноста за договорот, неговото финализирање и имплементирање е на Владата во Атина и за тоа не е неопходна поддршка и од опозицијата.

-Формално, опозицијата не мора да го прифати постигнатиот компромис. Улогата на опозицијата е да дава алтернативи, а Нова демократрија и нејзиниот лидер Киријакос Мицотакис не се против начелото за изнаоѓање компромис, истакна Вебер.

Германскиот европратеник Елмар Брок од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел, пак, вели дека очекува Нова демократија да го прифати Преспанскиот договор по неговата ратификација во Парламентот. Истакнува дека ова прашање е дискутирано во Европскиот парламент и оти Нова демократија се изјаснила дека ќе го почитува ратификуваниот договор кога ќе дојде во позиција да ја предводи грчката влада.

-Нова демократија кога ќе дојде на власт ќе го прифати и имплементира ратификуваниот договор. Партијата никогаш не кажала дека нема да го прифати ако тој биде ратификуван во Парламентот на Грција, изјави Брок за Еурактив.

Тој очекува Договорот од Преспа да биде високо на агендата на средбите што денеска и утре во Атина ќе ги има германската канцеларка Ангела Меркел со грчкиот државен врв и со лидерите на опозицијата.

Елмар Брок очекува Меркел да ја повори поддршката за Преспанскиот договор и за обезбедување на  неопходното мнозинство во грчкиот Парламент за негова ратификација. /МИА

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Манчевски: Ние се боревме против партиски вработувања, Заев бара сите роднински вработувања да се повлечат
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.