МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Трамп: Со демократите губам време; Демократите: Тој си замина гневен

Трамп: Со демократите губам време; Демократите: Тој си замина гневен

четврток, 10 јануари 2019, 11:10ч.   |   Z.H.

 Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека го напуштил состанокот со демократите за финансирање на ѕидот на границата со Мексико бидејќи тоа било целосно губење на времето, додека демократите тврдат дека Трамп излегол гневен од состанокот.

 
Трамп вчера во Белата куќа се состана со конгресните лидери меѓу кои и двајца високи демократски функционери – претседателот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, и лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, во врска со 19-дневната блокада на работата на владата која ја предизвика барањето на Трамп од 5,7 милијарди долари за изградба на ѕидот со Мексико.
 
„Се прашувам што ќе се случи за 30 дена ако брзо ги одблокирам работите, ќе сакате ли да го усвоите законот за погранична безбедност кој подразбира ѕид или челична ограда. Ненси одговори ‘Не’. Ѝ реков, тогаш пријатно, ништо друго не доаѓа предвид“, напиша Трамп на „Твитер“.
 
Шумер пред новинарите вели дека Трамп излегол од просторијата кога Пелоси го одбила неговото барање за ѕидот.
 
„Повторно видовме манифестација на гнев бидејќи не успеа во неговата замисла“, заклучи Шумер.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.