МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Мадуро почнува втор мандат

Мадуро почнува втор мандат

четврток, 10 јануари 2019, 12:10ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Венецуела Николас Мадуро почнува денеска втор мандат и покрај меѓународните критики дека неговиот повторен избор е незаконски. Со тоа дополнителчно се изолира таа јужноамериканска држава во која економската криза се претвора во хуманитарна катастрофа.

Лидери на владејачката Социјалистичка партија отфрлаат критики кон Мадуро и неговиот избор што ќе трае до 2025 година, повикувајќи на собири за поддршка и преку социјални мрежи.
 
Опозицијата смета дека инаугурацијата денеска е момент во кој Мадуро ќе биде обележан меѓународно како диктатор по бојкотираните избори во минатата година за кои меѓународната заедница ги нарече фарса.
 
Но, непрекинатата поддршка од армијата, разбиената опозиција и немилосрдното уништување критики од опозицијата, значат дека Мадуро ќе се соочи со неколку сериозни предизвици во државата.
 
Церемонијата на која ќе му биде доделен мандатот е закажана за 10 часот по локално време.
 
Триумфот на Мадуро не е како ониј на неговиот претходник Хуго Чавес кој користеше приходи од нафта да ја преплави Венецуела со странски стоки додека истовремено субвенционираше храна и лекови.
 
Инфлацијата денес е речиси два милиони отсто, месечната минимална плата е доволна само за едно пакување јајца.
 
Од 2015 година околу три милиони жители на Венецуела емигрираа од државата за да се спасат од болести и глад, објавија ОН.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.