МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Македонија
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?

Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?

сабота, 08 септември 2018, 00:23ч.   |   B.M.

Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија? на ова и на други прашања во ,,Само Вистина” одговараше професорот Денко Малески.

,,Нема никакви гаранции во животот кои може да се дадат, но замислете ја оваа ситуација, вие седите на масата на НАТО, кој што и да каже вие велите пардон, вака е, или вето!, изјави професорот Малески, кој беше прв македонски министер за надворешни работи. Малески во интервју во ,,Само вистина”  вели дека спорот за разликите околу името во суштината е идентитетски. Сите овие години се манипулира со проблемот на идентитетот, и од причина што некој во Македонија реши да ги постави темелите на нашиот идентитет на почва историска, која Грците ја сметаат за дел од нивното културно и историско наследство .

Малески оцени дека Договорот со Грција е добар и вели не сака ниту да помисли што ќе биде со Македонија доколку пропадне целиот овој процес. Екслузивни детали за две и пол деценискиот грчко- македонски спор, за пропуштените шанси и конкретно дали и кога Македонија и Грција биле најблиску до договор, за претстојниот референдум, има ли притисок врз нас или некој се обидува да и помогне на Македонија,  погледнете во најновото издание на “Само Вистина“

 

© ЖУРНАЛ    ~494,172

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.