МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Здравје
Истражување: Прекумерна употреба на Бруфен предизвикува губење на слухот кај жените

Истражување: Прекумерна употреба на Бруфен предизвикува губење на слухот кај жените

вторник, 04 септември 2018, 16:34ч.   |   Z.H.

 Некои од најкористените лекови против болки може да предизвикаат губење на слухот кај жената, покажа ново истражување на болница во Бостон.

 
Научниците располагале со податоци од 55.000 жени и нивните искуства со употреба на Аспирин, Бруфен и Ацетаминофен. Се покажало дека кај оние кои подолго од шест години користеле Бруфен или Ацетаминофен, скоро 10 отсто од нив се жалеле на послаб слух. Оние кои користеле Аспирин, немале такви проблеми.
 
Авторите на трудот истакнууваат дека тоа не се однесува на повременото користење на тие аналгетици, туку на постојаната, хронична употреба.
 
Анализите покажуваат и дека честата употреба на овие лекови го зголемува и ризикот од срцев удар, висок притисок и проблеми со бубрезите.

© ЖУРНАЛ    ~149,51

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.