МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Култура
Во Кичево изложба на керамички изработки

Во Кичево изложба на керамички изработки

вторник, 25 септември 2018, 11:01ч.   |   Z.H.

 Изложба од Младинската керамичка работилница вечер ќе биде отворена во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево. Керамичките производи се изработени и дизајнирани од членови на ликовниот клуб „Кочо Рацин“ од Кичево и ученици од Државното училиште за ликовна уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ - Скопје.

 
- На изложбата ќе учествуваат Милена Петковска, Ирена Ѓоргоска и Ива Мирчевска од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ од Скопје, како и Мартин Србиноски, Кристина Таневска, Елена Столеска, Сара Божиноска и Антонела Илиевска од ликовниот клуб „Кочо Рацин“, изјави Маја Николовска Силјаноска од Центарот за културата во Кичево.
 
Таа нагласи дека годинава по четврти пат се организира изложба на керамички изработки под покровителсво на Министерсвото за култура на Република Македонија.
 
Изложбата ќе се отвори во 19 часот, а влезот ќе биде слободен.

© ЖУРНАЛ    ~124,42

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Конкурс за „Пегаз" – нова книжевна награда за необјавен роман
Утре почнува саемот на книгата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.