МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонија - од една во друга партизирана администрација
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните на протест во недела: Македонија се гуши, ова црнило..
МВР: Казни од 200 до 500 евра за употреба на пиротехника
Семејството на убиениот Саздо бара 10 милиони денари отштета
Спорт
Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо

Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо

петок, 21 септември 2018, 09:30ч.   |   Xh.I.

Иако Европската фудбалска унија (УЕФА) за идната недела го закажа одлучувањето за казната на Кристијано Роналдо поради директниот црвен картон во Валенсија на завчерашното свое кошмарно деби во ЛШ како фудбалер на Јувентус, еден од најугледните англиски весници „Гардијан“ веќе откри каква ќе биде суспензијата на Португалецот.

„Гардијан“ повикувајќи се на извори од Нион, од централата на УЕФА, пишува дека мислењето на органите е дека судијата Феликс Брих и неговиот помошник згрешиле со исклучувањето, кое е престрого, па Роналдо не би требало да добие сериозна суспензија. Поради црвениот картон, дисциплинската комисија автоматски поведува стандардна постапка, но во дополнителниот извештај за „инцидентот“ не е посочено ништо за насилно однесување. Ова значи дека по стандардна постапка Роналдо за директно исклучување би добил два меча суспензија, но...

Весникот тврди дека снимката потврдува оти Јувентус ќе добие можност да биде сослушан пред дисциплинската комисија и дека секако ќе се жали на ваквата одлука, а според изворите на „Гардијан“ сето тоа треба да донесе намалување на суспензијата на само еден меч, што би значело дека Роналдо би го пропуштил само домашниот меч со Јанг Бојс во Торино за две недели. Нормално УЕФА ќе застане зад Брих, ама потоа ќе ја ублажи казната со жалбата на „старата дама“.

„Гардијан“ исто така тврди дека намалувањето на казната на еден меч за Роналдо има и посебно одбразложените, затоа што во УЕФА не сакаат спектаклот на „Олд Трафорд“ помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус да мине без најдобриот светски фудбалер и тоа за смешен црвен картон. Наводно во УЕФА никој не сака спектаклот на поранешниот клуб на Португалецот со актуелниот негов клуб да мине без првата ѕвезда, што „не би било добро ниту за сезоната, ниту за спонзорите“ на натпреварувањето.

Одлуката за казната за Роналдо е закажана за 27 септември по што ќе се знае дали изворите на „Гардијан“ се веродостојни, или УЕФА повторно ќе смисли нешто друго.
 

© ЖУРНАЛ    ~135,45

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Драма на Сан Сиро: Како Роналдо го спаси пеналот на Игуаин?
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
Вијали: Се срамев што имам рак, се чувствував како јас да сум виновен што сум го добил
И на Мурињо не му е јасно како: Италијанците лесно ги одбија 90 милиони евра од Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.