МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Македонија
Македонија ќе бара спас за железничката линија Белград-Скопје-Солун

Македонија ќе бара спас за железничката линија Белград-Скопје-Солун

четврток, 20 септември 2018, 16:07ч.   |   Xh.I.

Во пет до дванааест или на 10 дена до укинувањето на железничката линија Белград – Скопје – Солун од страна на „Србијавоз“, македонската влада ќе бара решение за проблемот. Утврдиле дека оваа линија е од огромно значење за државава па ќе вршеле притисок врз владата во Белград да се најде решение. Македонскиот министер за транспорт и врски вели дека ваквата одлука е против заложбите на двете влади за поголема поврзаност на земјите во регионот.

„Ќе направиме се што е во наша моќ да го надминеме некако тој проблем, но не зависи од нас. Нивниот одговор е дека линијата нема економска исплатливост“, рече Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

Иако „Србија воз“ уште во јануари годинава ги известиле МЖ Транспорт дека во согласност со грчки TRAINOSE, донеле одлука за укинување на линијата поради економска неисплатливост и Македонски железници Транспорт како и Владата, велат дека прават напори да остварат средба со менаџментот на српското претпријатие за да се најде начин да не биде укината оваа линија.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.