МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Свет
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?

Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?

среда, 19 септември 2018, 15:32ч.   |   Z.H.

 Израелските медиуми анализирајќи го соборувањето на рускиот воен авион Ил-20 признаа дека дел од одговорноста има и Израел. Тие сега стравуваат дека Русија во Сирија ќе испрати противвоздушен систем С-300.

Авторот на написот во Хаарец смета дека овој инцидент „би можел делумно да биде предизвикан од (намерно) задоцнетото предупредување на Израел“, како и вкупните фактори меѓу кои е, како што забележува новинарот, можната недоговорена акција меѓу Русија и Сирија.
 
Весникот заклучува дека Израел, најверојатно, во секој случај ќе мора во блиска иднина да ја ограничи својата воена активност во Сирија.
 
Ерусалим пост, пак, забележува дека реториката на Русија на сметка на Израел по инцидентот во кој е вмешана израелската авијација сепак не била многу остра. Сепак, весникот стравува дека инцидентот може да ја наруши кревката рамнотежа во Сирија.
 
Загриженост предизвикуваат гласините за можни испораки на противвоздушни комплекси С-300 на сириската војска, што ќе ја отежни активноста на израелската авијација во регионот.
 
Министерството за одбрана на Русија соопшти дека на 17 септември околу 23 часот изгубило контакт со руски авион Ил-20 кој се враќал во базата Хмејмим, а се наоѓал на 35 километри од брегот на Средоземното Море.
 
Министерството истакна дека во тоа време четири израелски Ф-16 напаѓале сириски цели во Латакија. Според руското министерство, криејќи се зад рускиот авион, израелските авиони го ставиле на удар на сириските ПВО системи С-200 и сириски ракети го урнале. Загинаа 15 руски војници.
 
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Русија ќе одговори на соборувањето на „иљушинот“.
 
Израелската војска соопшти дека со руските власти ќе ги сподели сите информации за да се истражи инцидентот со соборениот руски воен авион.

© ЖУРНАЛ    ~79,27

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Шок на улица во Турција: За секунда се отвори дупка во земјата и „проголта“ две жени (ВИДЕО)
Кина изгради железничка пруга за пет и пол часа
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот
Најмалку четири жртви при урување на зграда во Бахреин
Уапсени повеќе од 1 000 Пакистанци кои дивееја бидејќи христијанката не беше убиена
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.