МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Македонија
Османи убеден во посветла иднина, Рот: „Иднината на младите од Македонија е во ЕУ“

Османи убеден во посветла иднина, Рот: „Иднината на младите од Македонија е во ЕУ“

недела, 16 септември 2018, 10:37ч.   |   B.M.

Михаел Рот, државен министер за Европа при германското МНР вели дека дека не постои подобра иднина за македонската младина, без европска перспектива. Тој додаде дека на референдумот на 30 септември, граѓаните на Македонија треба да покажат храброст и јасен сигнал за членство во ЕУ и НАТО.

„Тука сум поради младите луѓе, ги знам нивните очекувања. Има луѓе кои можеби се сомневаат или не се задоволни од компромисот што беше постигнат, но сите тие првенствено треба да мислат на иднината на младите генерации“, изјави Михаел Рот, државен министер за Европа при германското МНР.

 Бујар Османи, вицепремиер за Европски прашања, рече дека Рот е еден од најголемите подржувачи  на Македонија на патот кон ЕУ.

„Тој е еден од најгласните поддржувачи, но и најгласните адвокати на правната држава, на инклузивното општество. Задоволство е што имаме такви пријатели во одлучувачки моменти за државата. Сигурно тоа ќе се рефлектира во мотивација на граѓаните масовно да излезат на референдум бидејќи веднаш по 1 октомври не чека светла иднина, кога Македонија веќе ги прави финалните подготовки за членство во НАТО во ЕУ кои гарантираат мир за наредните сто години и економски просперитет“, изјави Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања

 На панел-дебатата на тема „Мултиетничко општество“, освен вицепремиерот Османи, присуствуваше и заменик-министерот за образование Петар Атанасов.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.