МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Македонија
Жителите на селата Иловица и Штука ги демантираат написите во медиумите од здружението „Здрава котлина“

Жителите на селата Иловица и Штука ги демантираат написите во медиумите од здружението „Здрава котлина“

недела, 16 септември 2018, 10:21ч.   |   B.M.

Ние жителите на село Иловица, како легитимни членови на СДСМ Иловица и други жители со различна партиска провиненција, во целост и со индигнација, ги отфрламе информациите изнесени во медиумскиот напис со наслов „Членови на СДСМ со ултиматум до Заев: Да се изјасни за рудникот Иловица или нема да излеземе на референдум“ како невистинити, спинувани и подготвени во „нечија кујна“. Состанокот одржан во вторникот навечер, на кој присуствуваа жители на селото Штука, се однесуваше на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. Тогаш, неколкумини сограѓани се обидоа да го свртат вниманието кон прашањето за странската инвестиција рудникот „Иловица – Штука“, кој според нас, но и според други жители на селата треба да се решава после референдумот. Исто така, во петокот навечер, се одржа состанок на жителите на село Иловица, кои воопшто не се сложија со констатациите изнесени во написот на здружението „Здрава котлина“ за состанокот одржан во вторникот навечер. Сакаме и да му кажеме на нашиот премиер Зоран Заев дека референдумот обезбедува светла иднина за целата држава и дека, целосно, ја има нашата поддршка како граѓани на Македонија. Свесни сме дека секогаш ќе има мала група граѓани кои ќе се обидат да ја злоупотребат ситуацијата и да си дадат до значење пред македонската јавност и пред државните лидери. Генерално, не сакаме да ги коментираме спинуваните информации проследени од еколошкото здружение „Здрава котлина“, затоа што тие не се наши легитимни претставници. За рудникот порачуваме дека после референдумот, со нашиот партиски претседател и премиер и други легитимни претставници, партиски и институционални ќе седнеме и ќе го најдоброто решение за сите нас и ќе ја почитуваме секоја одлука донесена од Владата по ова прашање“.

© ЖУРНАЛ    ~111,37

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.