МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Македонија
Акција на ЈП „Комунална хигиена“: ОДГОВОРНОСТА Е НАША, ЗА ПОЧИСТО СКОПЈЕ!

Акција на ЈП „Комунална хигиена“: ОДГОВОРНОСТА Е НАША, ЗА ПОЧИСТО СКОПЈЕ!

петок, 14 септември 2018, 14:12ч.   |   Xh.I.

По повод Глобалниот ден на чистотата, администрацијата на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје организираше масовна акција за чистење на централното градско подрачје, под мотото „ОДГОВОРНОСТА Е НАША, ЗА ПОЧИСТО СКОПЈЕ!“. На акцијата се придружија и административците на ЈП „Паркови и зеленило“, „Водовод“ и ЈСП, учениците од СУГС „Јосип Броз“, ОУ „Димо Хаџи Димов“ и ОУ „Панајот Гиновски“, извидниците од извидничкиот одред „Методија Митевски Брицо“ и голем број на граѓани од нашиот град.

- „Денес сите сме во улога на нашите колеги коишто еднаш во текот на денот вршат празнење на садовите за отпад, ги метат и ги мијат скопските улици и јавните површини. Но, по завршувањето на нивните активности, хигиената на улиците, на зелените површини и околу контејнерите зависи само од постапките на граѓаните на Скопје, од нивниот однос кон отпадот и нивните навики. Одговорноста е заедничка, сите заедно да придонесеме да живееме во почист, поубав град и здрава животна околина!“ - изјави директорот на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, Абдусамед Шабани.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.