МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Спорт
Кога Нејмар го направи најскапиот трансфер во историјата, еден човек си заработи мало богатство

Кога Нејмар го направи најскапиот трансфер во историјата, еден човек си заработи мало богатство

петок, 14 септември 2018, 11:15ч.   |   Xh.I.

Барселона во летото 2017 година го продаде Нејмар на ПСЖ и тоа и денес е најскапиот трансфер во историјата на фудбалот.

Нејмар на „Паркот принцовите“ заврши за неверојатни 222 милиони евра и тоа засега е најголемито износ кој е еден клуб го платил за некој фудбалер.

„Мал“ дел од колачот од овој износ му припаднал на човекот кој бил задолжен за доведувањето на Нејмар во Барселона од Сантос во 2013 година. Ендри Кари е експерт за фудбалерите кои играат во Бразил и е задолжен да ги следи случувањата на овој пазар пред европските клубови.

Кога на Барселона пред пет години и помогнал да го ангажира Бразилецот, клубот му ветил процент од наредната продажба. Договорот бил да добир 3% од следниот трансфер на фудбалерот.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
„Maрка“ тврди: Готово, Конте отпадна, Перез го избра новиот тренер!
Клоп се надминува: Го прашаа што ѝ фали на Звезда, а одговорот му беше спектакуларен
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.