МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Регион
Весели за ДВ: Белград треба подобро да ја слуша Меркел

Весели за ДВ: Белград треба подобро да ја слуша Меркел

петок, 14 септември 2018, 13:09ч.   |   Z.H.

 Нема да има промена на граници, ниту размена на територии. Ќе има признавање на независна и суверена држава Косово - категоричен е претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели во интервју за ДВ.

ДВ: Господине Весели, дали ќе има промена на границите или размена на територии?
 
Весели: Не, нема да има. Ќе има признавање на независна и суверена држава Косово. Ќе има недопирливост на нашата државна територија и целосен суверенитет. Нема да има заедница на српски општини со извршни компетенции кои го загрозуваат уставниот поредок и територијалниот интегритет на Косово.
 
Претседателот на Србија Александар Вучиќ пред неколку дена рече дека нема да ја признае државата Косово. Кој е Вашиот став за тоа?
 
Симпатичен е претседателот на Србија, Вучиќ. Неговите говори за мир се добри, но кога го промовира Милошевиќ, тоа ни нему не му оди на чест. Ние сме заинтересирани и многу гласни што се однесува до правата на Албанците во Прешевската долина. Треба да се почитуваат нивните права во школството и останатите домени, тие треба да ги уживаат правата кои ги уживаат Србите во нашата република.
 
Јас бев таму изминативе денови и видов дека Албанците таму се многу заинтересирани да се спојат со Косово. Тие се уште имаат проблем со недостатокот на учебници.
 
Тоа е дел од нашата национална болка и ние сочуствуваме со нив. Ние ќе бидеме со нив, но без давање преголеми надежи и без злоупотребувањето на нивната состојба. Ние бараме од меѓународните партнери, но и од претседателот Вучиќ, доколку е навистина заинтересиран за европски интеграции, да ги третира своите граѓани Албанци кои живеат во Србија на достоинствен начин. Во спротивно, состојбата нема да биде поволна и нема да има добри предуслови за успешен дијалог.
 
Дали жителите на Прешевската долина треба да се откажат од своите соништа?
 
Жителите на Прешевската долина се Албанци, горди луѓе, и ние секогаш ќе бидеме со нив. Тие никогаш не треба да се откажат од своите соништа.
 
Што очекувате од дијалогот?
 
Од дијалогот очекуваме признавање на независно и суверено Косово со почитување на интегритетот. Истовремено, очекуваме добро соседство. Минатото меѓу Србите и Албанците не беше добро. Мораме дефинитивно да се свртиме кон иднината. Истовремено, убеден сум дека пораките на госпоѓа Меркел треба малку подобро да се слушаат и во Белград, бидејќи тие во целост се сфатени на Косово.

© ЖУРНАЛ    ~81,27

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.