МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Свет
Шест нуклеарки на патот на ураганот Флоренс

Шест нуклеарки на патот на ураганот Флоренс

петок, 14 септември 2018, 15:02ч.   |   Z.H.

 Американските власти смируваат дека шесте нуклеарни електрани кои се наоѓаат на патот на ураганот флоренс се безбедни. Но, некои експерти предупредуваат дека поплави и обилни врнежи би можеле да ги загрозат нивните заштитни системи.

 
Овие шест нуклеарки во Северна и Јужна Каролина се наоѓаат директно на проектираното движење на ураганот, вели Мери Кетрин Грин, портпаролка на компанијата „Џук Енерџи“. Таа рекла дека нуклеарните електрани Брансвик и Шерон Харис во Северна Каролина, се најблизу до местото каде се предвидува дека ураганот ќе удри.
 
Од друга страна пак, помошникот директор на агенцијата „ФЕМА“ за реакција и помош, Џеф Бјард, вели дека тие не се загрижени за овие електрани во овој момент и дека внимателно ја следат ситуацијата, пренесе Си-Ен-Ен.
 
Здружението на загрижени научници, изразуваат сомневање во можноста дека нуклеарката Брансвик би можела да го издржи ураганот поради тоа што нема доволно достапни информации за нејизната подготвеност.
 
Портпаролот на Комисијата за нуклеарна енергија, Скот Барнел изјави дека сепак, нуклеарката Брансвик е доволно оспособена да издржи урагани силни како Флоренс и дека постојат планови за нејзино гасење ако биде потребно.

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.